Home NAJNOVIJE AKTUELNO Real ponovo prvak Evrope

Real ponovo prvak Evrope

24
0
DIJELI
Soccer Football - Champions League Final - Real Madrid v Liverpool - NSC Olympic Stadium, Kiev, Ukraine - May 26, 2018 Real Madrid's Karim Benzema scores a goal that is later disallowed REUTERS/Kai Pfaffenbach

Real Madrid odbranio je titulu fudbalskog prvaka Evrope večerašnjom pobjedom nad Liverpoolom u Kievu. Rezultat velikog finala bio je 3:1 za španskog velikana. Bila je to treća uzastopna titula najtrofejnijeg kluba u najcjenjenijem klupskom fudbalskom takmičenju Starog kontinenta.

Liverpool je bolje otvorio utakmicu. Redsi su visoko napali sve linije Realovog tima, svjesni da im se takav rizik u prethodnim fazama takmičenja često znao isplatiti. Nije to bila dominacija, ali činilo se da je Jurgen Klopp dobro pripremio ekipu za uvodni, često ključni, dio susreta.

Ali rizik koji je pri tome preuzeo najbolje se mogao vidjeti u 15. minuti kada je nakon jedne nesigurnosti Liverpoolova veznog reda, Cristiano Ronaldo imao dobru šansu za postizanje gola. Raspalio je sa desetak metara, a lopta je prohujala iznada prečke Kariusova gola

Teško bez bez Salaha

Tri minute poslije, nakon kornera, dobru šansu za engleski sastav imao je Virgil van Dijk, ali je pucao glavom preko gola. Činilo se tada da se igra rasplamsala, da je, kako bi to rekli stariji komentatori – završeno početno ispitivanje snaga, i da ćemo u nastavku meča svjedočiti otvorenom obračunu koji bi mogao donijeti i golove.

Sijevalo je oko Keylora Navasa i gola Reala, ali gola nije bilo. A onda se desio jedan od prelomnih momenata večerašnjeg finala. Nakon duela sa Sergijom Ramosom. najbolji igrač Liverpoola Mohamed Salah povrijedio je lijevo rame. Napustio je meč u suzama, a koji minut poslije, ista sudbina zadesila je i Danija Carvajala. Izmijenjeni timovi krenuli su u nastavak dvoboja.

Šok kao da je više utjecao na Redse, pa je protivnik do kraja poluvremena imao nekoliko lijepih prilika za golove. Jedan je Karim Benzema i postigao, ali sudije su pokazale – iz nedozvoljene pozicije. Na veliki odmor otišlo se kod rezultata 0:0.

A onda je nastavak meča donio sve ono što fudbal čini veličanstvenim. Krenulo je prečkom Isca iz idealne pozicije da bi u 51. minuti, Kraljevići konačno stigli do vodstva. Karius je pogodio Benzemu u nogu premda je loptu htio dobaciti do svog saigrača. Uz mnogo sreće i golgeterske intuicije iskusnog Francuza, nominalni domaćin stigao je poveo.

No, četiri minute poslije, engleski velikan je izjednačio. Gužva, paniku i nesigurnost, u petercu Madriđana, ovaj put je iskoristio Sadio Mane. Igrao se 55. minut. Neki bi rekli da je pravda tako barem djelimično zadovoljena nakon nesvakidašnjeg greške njemačkog golmana na golu Kloppovog tima.

Izvor: DM

Ali kad je Gareth Bale zabio jedan od najljepšh golova, pa slobodno se to može tako ocijeniti, u historiji finala Lige prvaka, bilo je jasno da je Real taj koji ipak pravi novi, veliki korak ka novo, trećem trofeju. Velšanin je, zanimljivo, gol škaricama postigao u 64. minuti. Na teren je istrčao tri minute ranije.

Magija Balea

Krenuo je, potom, Liverpool oštro, svjestan da nema šta izgubiti. Zamalo je to rezultiralo novim izjednačenjem. Mane je lucidno probao s distance, ali stativa je saveznik golmana branitelja naslova.

Dok je Liverpool pleo mrežu i sve češće prijetio, Ronaldo je promašio stopostotnu šansu na drugoj strani terena. Portugalac nije imao svoju večer. Posljednjih 15-tak minuta nije donijelo očekivano žestok pritisak engleskog tima. Stigao je primiti još jedan pogodak, ponovo je strijelac bio Bale i ponovo Karius morao odbraniti.

Izvor: DM

Sporadični napadi, mahom po bokovima, i generalno slabo snalaženje u ofanzivi bez najboljeg igrača Salaha. Liverpool više od ovoga večeras ipak nije mogao. Real jeste, ponovo je najbolji u Evropi. Treći put zaredom.

Slaviće se večeras u Madridu, baš kao što se slavilo i prošlog vikenda kada je košarkaški tim iz španske prijestolnice također stigao do vrha. Madrid će pamtiti 2018.