back to top

Potrese ćemo moći predvidjeti dva sata prije udara!

Trenutno je nemoguće točno predvidjeti kada i gdje će se dogoditi potres. No znanstvenici vjeruju da bi podaci Globalnog sustava pozicioniranja (GPS) mogli pomoći u otkrivanju ranih znakova upozorenja dva sata prije potresa…

Potresi nastaju kada sporo pokretne ploče stijena ispod Zemljine površine (tektonske ploče) iznenada skliznu jedna ispod druge. To oslobađa val energije koji uzrokuje podrhtavanje površine, što može varirati od slabe tutnjave do razornih podrhtavanja.

Desetljećima su znanstvenici pokušavali pronaći obrazac koji prethodi velikim potresima kako bi ljudi imali vremena pripremiti se, no dosad ti napori nisu urodili plodom.

No, prema novoj studiji, GPS sateliti mogli bi pomoći istraživačima da predvide snažne udare dva sata ranije, prateći mala “klizanja” na tektonskim pločama dok se taru jedna o drugu, prenosi portal “Dnevno”. Istraživači su analizirali GPS podatke o 90 potresa jačih od 7 stupnjeva, dobivene od Geodetskog laboratorija Reno u američkoj državi Nevada, koji dokumentiraju globalne GPS podatke.

GPS sateliti mogu otkriti kretanje tla mjerenjem položaja senzora ugrađenih oko Zemlje i bilježenjem koliko su se pomaknuli tijekom vremena.

Znanstvenici su pratili kako se kretanje tla mijenjalo u 48 sati prije svakog događaja, obraćajući posebnu pozornost na količinu i smjer podrhtavanja. Otkrili su da se dva sata prije nego što su se potresi dogodili, horizontalno pomicanje tla ubrzalo eksponencijalno u obrascu koji je u skladu s nečim što se zove “sporo klizanje rasjeda”, što se događa kada se tlo pomiče bez stvaranja seizmičkih valova ili podrhtavanja.

Istraživači su zatim ponovili tu analizu na 100.000 nasumičnih vremenskih intervala od 48 sati koji se nisu dogodili prije potresa kako bi djelovali kao kontrolna skupina, i vidjeli su sličan uzorak u samo 0,03% uzoraka. Ovo potvrđuje ideju da se obrazac “sporog rasjeda” općenito pojavljuje samo prije jakih potresa.

“Identificiranje tog uzorka suptilnih pokreta moglo bi pomoći znanstvenicima da upozore ljude na potrese satima unaprijed, ali samo ako se razviju napredniji GPS sustavi.” Identificiranje uzorka sporog klizanja na pojedinačnoj lokaciji zahtijevalo bi senzore koji su barem stotinu puta osjetljiviji od postojeće tehnologije”, tvrdi koautor studije Quentin Blatteri.

“Rezultati nove studije vjerojatno se još ne mogu primijeniti na predviđanje potresa”, kaže geolog John Randle sa Sveučilišta u Kaliforniji (Davis, SAD). „Već postoji nekoliko sustava ranog upozoravanja, kao što je Shake Alert, aplikacija koju su razvili US Geological Survey i nekoliko sveučilišta. Upozorava ljude na potrese nekoliko sekundi prije nego što se dogode.

Ako se uzorci uočeni u novoj studiji mogu potvrditi i bolje pratiti, podaci bi se mogli integrirati u automatizirane sustave ranog upozoravanja na potrese.

“To upozorenje moglo bi ljudima dati vremena da napuste posao i pripreme se za veliki šok”, zaključuje geofizičar Roland Birgman sa Sveučilišta Berkeley.

Izvor: Zanimobostidana.com

Molimo vas da internetski portali, ako kopirate originalni članak s naše stranice zanimljivosti dana, NAVEDITE NAS KAO IZVOR i MALO PROMIJENITE NASLOV. Hvala vam!

Potrese ćemo moći predvidjeti dva sata prije udara!Potrese ćemo moći predvidjeti dva sata prije udara!


zanimljivostidana.com

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima