Početna NAJNOVIJE Snažan otpor bh. rukometaša: Danska slavila u Mejdanu 25:23

Snažan otpor bh. rukometaša: Danska slavila u Mejdanu 25:23

122
DIJELI
rukomet

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine, uprkos herojskoj borbi svih 60 minuta, poražena je od velikog favorita Danske rezultatom 23:25 u utakmici drugog kola grupe 2 kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. u Poljskoj.

Naši rukometaši zaslužuju sve čestitke za snažan otpor kolosu svjetskog rukometa u večerašnjem teškom meču u do kraja ispunjenoj tuzlanskoj dvorani Mejdan.

Čvrsta odbrana

Naši rukometaši uspjeli su veoma dobro odigrati u odbrani u prvom poluvremenu, o čemu dovoljno govori podatak da aktuelni svjetski i evropski viceprvak nije prošao cifru od 12 postignutih golova za prvih 30 minuta igre. Pogotovo treba istaći činjenicu da je zvijezda danske reprezentacije Mikel Hansen onemogućen da pokaže sve što zna u tom periodu jer ga je, između ostalih, odlično čuvao Alen Ovčina, a prvi gol je danski reprezentativac postigao tek u 15. minuti, što je daleko ispod njegovog standarda.

Inače, naši su dobro otvorili utakmicu i poveli preko Toromanovića sa 1:0. No, Danci su brzo pokazali snagu i u petoj minuti imali vodstvo od 3:1. Poslije toga, Markovićevi puleni došli su do izjednačenja 3:3 u šestoj minuti. Golom Eggerta iz sedmerca, Danci odlaze na plus dva (3:5) u desetoj minuti. Naši se nisu predavali i načinili su seriju od 3:0 golovima Vražalića (2) i Terzića za drugo vodstvo od 6:5 u 13. minuti. Dva minuta kasnije vodili smo 7:6 golom Toromanovića, a gol prednosti imali smo i u 18. minuti (8:7) kada je zabio sjajni Alen Ovčina.

Potom smo imali mogućnost da odemo na plus dva, ali Senjamin Burić nije iskoristio priliku, pa su Danci izjednačili u narednom napadu na 8:8. Do kraja prvog dijela vodili smo i sa 9:8 i 10:9, ali nismo izdržali žestok ritam gostiju koji su serijom od tri gola prešli u vodstvo, 12:10. Pogotkom Senjamina Burića za 11:12 postavljen je konačan ishod prvog dijela.

Velika borbenost

Početak nastavka meča pripao je Dancima, koji su u 35. minuti stigli do 15:12. Četiri minute kasnije došli smo na minus jedan (14:15), da bi Danci dali dva gola zaredom i poveli 17:14. U 46. minuti rezultat na semaforu je bio 17:19. Dva minuta kasnije opet smo bili u zaostatku za dva gola (18:20). Uprkos velikoj borbenosti naših reprezentativaca, gosti su uspjeli da se odlijepe na četiri gola razlike (18:22) u 52. minuti. Šest minuta prije kraja favoriti su u velikoj prednosti od plus četiri (20:24). Danci su održavali stečeno vodstvo od tri do četiri pogotka i na kraju odnijeli pobjedu.
Ostavili srce na terenu

Selektor BiH Dragan Marković obratio se novinarima na pres-konferenciji nakon utakmice, rekavši:

“Osjetilo se neigranje našeg prvog srednjeg beka Ivana Karačića. Perić je pokušavao da nadomjesti izostanak Karačića, ali će on morati još da napreduje. Momci su ostvaili srce na terenu što je i publika prepoznala, no nema kukanja. Idemo dalje.”