back to top

EBRD promovira pristup žena zelenom finansiranju u Bosni i Hercegovini  – Poslovne novine

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) organizovala je radionicu u Sarajevu na temu „Pristup žena klimatskom finansiranju u Bosni i Hercegovini“, u okviru programa Instrument za finansiranje zelene ekonomije Zapadnog Balkana III (GEFF III).
Događaj je obuhvatio diskusije o napretku i integraciji rodno odgovornog klimatskog finansiranja u Bosni i Hercegovini, kao i predstavljanje rezultata EBRD-ove ankete “Osnovna rodna procjena o pristupu žena klimatskom finansiranju”.

Rezultati ankete pokazuju značajnu rodnu razliku u zelenom finansiranju u Bosni i Hercegovini, pri čemu žene imaju udio od samo 36% u zelenim kreditima, iako imaju veću svijest i zabrinutost u vezi sa klimatskim promjenama u odnosu na muškarce. Nejednakost u pristupu žena zelenom finansiranju u Bosni i Hercegovini proizlaze iz tradicionalnih rodnih uloga, socio-ekonomskih barijera i sistemskih nejednakosti, kako je istaknuto u anketi.

„Globalno, žene se nalaze u nepovoljnom položaju kada je riječ o pristupu zemljištima, poslovnim kapacitetima i tehnologijama“, izjavila je Stela Melnic, direktorica EBRD-a za Bosnu i Hercegovinu. „Zbog toga njihov potencijal da doprinesu ekonomiji i, posebno, sektorima koji imaju veliki utjecaj na klimatske promjene, poput transporta i građevinske industrije, ostaje nedovoljno iskorišten. EBRD, u saradnji s lokalnim bankama, radi na poboljšanju pristupa žena zelenom finansiranju kroz specijalizovane kreditne linije, grantove i pokriće rizika”.

Uprkos zabrinutosti zbog klimatskih promjena, žene često nemaju dovoljno povjerenja u svoje tehničko znanje o zelenim tehnologijama i isključene su iz donošenja odluka o značajnim ulaganjima u domaćinstvu, jer se obično ne smatraju formalnim donosiocima prihoda ili glavama domaćinstava. Oslanjanje žena na neformalne mreže za finansijske informacije dodatno ograničava njihov pristup formalnim mogućnostima zelenog finansiranja.

Osnovna rodna procjena nudi ključne preporuke finansijskim institucijama za prevazilaženje prepreka u pristupu žena klimatskom finansiranju, uključujući primjenu rodno odgovornog marketinga i neformalnih kanala, kao i podizanje svijesti o mogućnostima finansiranja prilagođenim ženama. Napori bi također trebali biti usmjereni na rješavanje rodnih predrasuda u finansijskim procesima, pružanje subvencija za zelena ulaganja i jačanje saradnje s lokalnim vlastima kako bi se podržao pristup žena finansijama. Promovisanje liderstva žena u zelenim tranzicijama i unapređenje prikupljanja podataka o rodnim nejednakostima dodatno će osnažiti žene i osigurati njihovo učešće u zelenoj ekonomiji.

Radionica je zaključena panel diskusijom koja je istakla ulogu žena u ublažavanju efekata klimatskih promjena. Učesnici panela diskutovali su o izazovima koje treba riješiti kako bi se promovisao jednak pristup zelenom finansiranju u Bosni i Hercegovini, te o tome koju ulogu mogu imati nacionalni akteri i privatne finansijske institucije u prevazilaženju tih prepreka i promovisanju usvajanja zelenog finansiranja od strane žena kao korisnica kredita.

O anketi

Anketa “Osnovna rodna procjena o pristupu žena klimatskom finansiranju”, koja je provedena u okviru GEFF programa, pruža informacije o diferenciranim potrebama žena i muškaraca suočenih s klimatskim promjenama, te podiže svijest o prednostima zelenih tehnologija i rodnim razlikama u pristupu klimatskom finansiranju.

Program Instrument za finansiranje zelene ekonomije Zapadnog Balkana III (GEFF III) omogućava vlasnicima kuća i stambenim zajednicama kredite i grantove za ulaganja u tehnologije za uštedu energije, u saradnji s lokalnim partnerskim bankama. U Bosni i Hercegovini, GEFF je pružio priliku za smanjenje troškova energije, poboljšanje životnog standarda i doprinos ciljevima očuvanja okoliša za više od 9.000 porodica. Rodni aspekti su integrisani u program GEFF III za Zapadni Balkan kako bi se osigurao jednak pristup klimatskom finansiranju za žene i muškarce.

EBRD GEFF na Zapadnom Balkanu sufinansira Evropska unija kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan, Austriju, Japan i Austriju i Švicarsku kroz Partnerstvo visokog utjecaja na klimatske mjere (HIPCA).

*EBRD-ovo Partnerstvo visokog utjecaja na klimatske mjere (HIPCA), podržavaju Austrija, Kanada, Finska, Njemačka, Nizozemska, Južna Koreja, Španija, Švicarska, TaiwanICDF, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države.

poslovnenovine.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima