Moja kćerka se hvalila proslavom koju sam ja platila – ali jedna odluka joj je skinula osmijeh s lica

Članak preuzet sa Ljepota.Ba orginal možete pronaći na linku: Moja kćerka se hvalila proslavom koju sam ja platila – ali jedna odluka joj je skinula osmijeh s lica

Nikada nisam tražila mnogo od svoje kćerke Aide. Nisam tražila skupe poklone, putovanja, novac ni velike riječi pred drugima. Željela sam samo da me pogleda kao majku, a ne kao staru ženu koju treba skloniti kada se pojave „važni ljudi“.

Zovem se Nadira i tog dana sam punila sedamdeset godina. Aida je svima govorila da mi pravi veliku proslavu, da želi da me počasti i da zaslužujem najbolje. Komšinice su mi govorile da sam sretna majka, a ja sam se samo osmjehivala, jer nisam imala snage da im kažem istinu.

Istina je bila da sam ja platila skoro sve. Platila sam salu, muziku, dio hrane i dekoraciju, a Aida je samo birala boje, zvala goste i predstavljala sve kao svoj veliki gest. Prodala sam staru narukvicu koju mi je rahmetli muž kupio za godišnjicu braka, samo da ona ne bi morala priznati da nema dovoljno novca za proslavu kojom se toliko hvalila.

Nisam to uradila da bih se pokazala. Uradila sam to jer sam željela da moja kćerka bude ponosna, da se jednom okrene prema meni i kaže da joj je drago što me ima. Valjda majka i u sedamdesetoj godini može biti naivna kada je vlastito dijete u pitanju.

Došla sam u restoran u tamnoplavoj haljini koju sam sama suzila jer mi je bila preširoka u ramenima. Frizerka iz komšiluka mi je uvila kosu i rekla da ću te večeri biti glavna. Kada sam vidjela zlatne balone i natpis „Sretan 70. rođendan, mama“, oči su mi se napunile suzama.

Na trenutak sam zaista povjerovala da me Aida vidi. Pomislila sam da je, ispod svih svojih nervoznih poruka, oštrih komentara i brige o utisku, još uvijek moja djevojčica koja se nekada bojala grmljavine i trčala mi u krilo. A onda je ušla u salu u crvenoj haljini, s telefonom u ruci, i počela naređivati konobarima kao da organizuje tuđu predstavu.

„Mama, jesi li stigla?“ pitala je brzo, bez pravog pogleda. Rekla sam joj da je sve prelijepo, ali ona je već gledala prema torti i rasporedu stolova. Samo mi je rekla da ne diram raspored sjedenja jer je sve organizovala.

Gosti su dolazili jedan za drugim, ljubili me u obraz i govorili da sam sretna što imam takvu kćerku. Aida bi se smijala, širila ruke i govorila kako je mama zaslužila najbolje. Svaki put kada bi to izgovorila, osjetila bih ubod u grudima, jer sam znala koliko je malo istine u njenoj predstavi.

Kada se sala napunila, primijetila sam glavni sto. Bio je ukrašen ružama, svijećama i lijepim karticama s imenima. Na njemu su bila Aidina i muževa imena, imena njihovih prijatelja i poslovnih partnera, ali mog imena nije bilo.

Prišla sam joj tiho i pitala gdje da sjednem. Aida se okrenula prema meni tek kada je vidjela da je njene prijateljice gledaju. Tada je rekla: „Mama, nemoj sjediti za glavni sto, tu će biti važni ljudi.“

U sali je nastala ona kratka, neprijatna tišina koju svi čuju, ali se svi prave da nije postojala. Ponovila sam: „Važni ljudi?“ Aida je uzdahnula i rekla da ne pravim scenu, jer za mene ima lijep sto kod prozora, sa tetkom Fatom i komšinicom.

Nisam napravila scenu. Samo sam stegnula torbu, spustila pogled i otišla do malog stola u uglu, blizu zvučnika koji je krčao svaki put kada bi neko pomjerio mikrofon. Tetka Fata me pogledala kao da će zaplakati, ali sam joj odmah rekla da je sve u redu.

Nije bilo u redu. Nije me boljelo samo mjesto za stolom, nego činjenica da me moja kćerka izbrisala s vlastitog rođendana. Ja sam platila proslavu na kojoj sam postala višak.

Sjedila sam tamo dok su ljudi jeli, dok se Aida smijala za glavnim stolom, a njen muž držao govor o tome kako je njegova žena sve sama organizovala. Gosti su pljeskali, a ja sam gledala u svoje ruke. To su bile iste ruke koje su je nosile bolesnu, prale joj odjeću, potpisivale kredite i čuvale njenu djecu kada ona „nije mogla stići“.

Konobar mi je prišao i tiho pitao da li je sve u redu, jer je menadžer primijetio da sjedim sama. Nasmiješila sam se onako kako starije žene nauče kada ne žele nikome biti teret. Rekla sam da jeste, iako me je svaka riječ koštala.

Deset minuta kasnije vrata restorana su se otvorila i ušao je gospodin Faruk, notar kod kojeg sam bila tri sedmice ranije. Nosio je kožnu fasciklu pod rukom i odmah pogledom potražio mene. Aida ga je primijetila prije svih, jer je uvijek znala prepoznati čovjeka koji izgleda važno.

Prišla mu je s osmijehom i pitala da li je jedan od gostiju. Faruk je mirno rekao da je došao zbog gospođe Nadire. Tada se cijeli glavni sto okrenuo prema meni, a Aida me prvi put te večeri pogledala kao da me stvarno vidi.

Pitala je kakav dokument notar donosi na njen, odnosno moj rođendan. Polako sam ustala, oslonila se na torbu i rekla: „Onaj koji sam potpisala kada sam shvatila gdje mi je mjesto u tvom životu.“ Noge su mi bile slabe, ali glas mi više nije drhtao.

Faruk je otvorio fasciklu i pročitao da kuća u kojoj Aida živi više nije predmet nasljedstva. U sali je nastala tišina dublja od one prve. Aida je problijedila, a njen muž spustio čašu kao da je tek tada shvatio da se nešto ozbiljno događa.

Ta kuća je bila moja, iako je Aida godinama govorila „naša kuća“ kao da sam je ja već samo formalno ostavila njoj. Živjeli su u njoj bez kirije, jer sam željela pomoći djeci i unucima. Ali nakon svih godina u kojima me je predstavljala kao penzionerku koja nema šta raditi, shvatila sam da pomoć bez poštovanja postane dozvola za poniženje.

Notar je objasnio da sam kuću prebacila u fond koji će nakon moje smrti služiti za školovanje mojih unuka i za pomoć starijim ženama bez porodice. Aida i njen muž mogu ostati u kući dok poštuju uslove, plaćaju troškove i ne pokušavaju me udaljiti iz mog života. Ali više ne mogu računati da će kuća jednog dana samo pasti njima u ruke.

Aida je ustala i pokušala reći da sam je ponizila pred gostima. Pogledala sam je i mirno odgovorila da nisam ja nju sklonila sa glavnog stola na rođendanu koji je sama platila. Rekla sam joj da sam samo zaštitila ono što mi je ostalo, jer sam konačno shvatila da majka može voljeti dijete, ali ne mora dozvoliti da je dijete briše.

Njen muž je šutio, a prijatelji za glavnim stolom više nisu izgledali tako važni. Tetka Fata je ustala, prišla mi i ponudila da sjednem za sto pored nje, ali ja sam tada prišla glavnom stolu. Uzela sam praznu stolicu, pomjerila karticu s Aidinim imenom malo u stranu i sjela tamo gdje sam od početka trebala sjediti.

Aida nije zaplakala odmah. Prvo je bila ljuta, zatim zbunjena, a onda je u njenim očima prvi put te večeri bilo stida. Prišla mi je kasnije, kada se muzika ponovo tiho uključila, i rekla da nije mislila tako, ali sam joj odgovorila da ljudi često govore upravo ono što misle kada vjeruju da druga strana neće imati snage da odgovori.

Nisam joj zatvorila vrata života. Ona je moja kćerka i ljubav majke ne nestaje preko noći, ali sam joj jasno rekla da više neću kupovati mjesto u njenom srcu. Ako želi da bude dio mog života, moraće me poštovati i kada nema gostiju, kamera i ljudi koje pokušava impresionirati.

Srećan kraj nije bio u tome da Aida izgubi kuću. Srećan kraj bio je u tome da sam ja vratila svoje dostojanstvo za stolom koji sam sama platila. Na svoj sedamdeseti rođendan nisam dobila poklon koji se pakuje u kutiju, ali sam dobila nešto mnogo važnije: snagu da više nikada ne sjedim u ćošku vlastitog života.

Objava Moja kćerka se hvalila proslavom koju sam ja platila – ali jedna odluka joj je skinula osmijeh s lica pojavila se prvi puta na Ljepota.Ba.

ljepota.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

TNT RADIO

Možda vas zanima