Članak preuzet sa Ljepota.Ba orginal možete pronaći na linku: Učila je generacije, a onda su joj se vratili svi odjednom
Nikada nisam imala svoju decu, ali sam imala učionicu punu njih i verovala sam da je to dovoljno. Otkad sam otišla u penziju, telefon je utihnuo, a dani su postali dugi i jednaki. Božić je za mene bio samo još jedan podsjetnik da sam ostala sama.
Sedela sam u tišini uz stari album, brišući prašinu sa fotografija i uspomena. Kuhala sam čaj i govorila sebi da sam navikla na mir, iako me je gušio. Pomirila sam se s tim da sam možda svima bila važna samo dok sam im trebala. A onda je jutarnju tišinu prekinula pesma i žamor ispred zgrade.
Razgrnula sam zavjesu i pogledala dole, ne sluteći da ću ugledati prizor zbog kojeg su mi noge klecnule. Srce mi je lupalo kao nikada ranije. Kada sam otvorila prozor, hladan vazduh mi je zapekao obraze, ali ono što sam videla ispod zgrade zagrejalo me je jače od bilo kakve peći.
Stajali su tamo, poređani u polukrug, sa osmesima, kapama, šalovima i crvenim obrazima, pevajući kao nekada u školskom dvorištu. U prvi mah nisam mogla da povežem ta odrasla lica sa decom koju sam učila da pišu prva slova. Srce mi je lupalo tako snažno da sam morala da se uhvatim za okvir prozora.
Prepoznala sam glasove pre nego lica, jer su se neki tonovi uvek pamte. Pesma je odjekivala između zgrada, a komšije su počele da otvaraju prozore i proviruju napolje. Nisam znala da li da se smejem ili plačem, pa sam uradila oboje u isto vreme. U tom trenutku više nisam bila sama u stanu, iako niko još nije ušao.
Neko je zakucao na vrata, tiho ali odlučno, kao da se boji da ne pogreši. Kada sam otvorila, ispred mene je stajao Miloš, sada visok i ozbiljan čovek, ali sa istim onim pogledom koji je imao kao dete. Držao je kesu sa poklonima i rekao moje ime onim poštovanjem koje se ne uči, već nosi iznutra. Iza njega su stajali drugi, neki sa decom za ruku, neki sa korpama i torbama.
Pustila sam ih unutra, a moj mali stan se za nekoliko minuta ispunio glasovima, smehom i toplinom. Skinuli su jakne, ostavljali cipele na ulazu i ponašali se kao da su došli svojoj kući. Neko je odmah krenuo da raspakuje hranu, neko da namešta sto, a neko me je samo zagrlio bez reči. U toj gužvi shvatila sam koliko mi je tišina nedostajala.
Sedela sam na stolici i posmatrala ih kako se kreću mojim stanom, kao u nekoj sceni koja ne može biti stvarna. Govorili su mi ko su postali, gde ih je život odveo i koliko dece sada oni imaju. Svaka priča je nosila deo mog nekadašnjeg rada, i svaka me je podsećala da ništa nije bilo uzalud. Suze su mi stalno navirale, ali ovoga puta nisu bolele.
Miloš mi je tada prišao i setio se dana kada sam mu donela džemper jer je dolazio u školu promrzao. Rekao je da ga nikada nije zaboravio, jer tada nije dobio samo toplu odeću, već osećaj da nekome znači. Rekao je da je zbog toga kasnije uvek pazio na slabije od sebe. Dok je govorio, nisam mogla da izustim ni reč.
Jedna žena mi je pokazala svoju ćerku i rekla da se zove po meni. Drugi su se smejali, govoreći kako sam bila stroga, ali pravedna, i kako su me se pomalo plašili, ali uvek poštovali. Svaka rečenica bila je kao list koji se vraća na svoje mesto. Nisam ni znala koliko sam se pitala da li sam ostavila trag.
Sto je ubrzo bio pun hrane, mirisa i boja, a moj mali stan je ličio na dom kakav sam uvek zamišljala. Sedeli smo zajedno, jeli, pričali i prisećali se dana kada su klupe škrgutale, a kreda ostavljala tragove po prstima. Smeh je bio glasan i iskren, onakav kakav se ne može glumiti. Božić je konačno imao smisla.
U jednom trenutku sam se povukla u stranu i posmatrala ih. Videla sam odrasle ljude, ali i decu kakvi su nekada bili. Shvatila sam da ljubav ne nestaje samo zato što nema krvnu vezu. Ona se umnožava, tiho, kroz godine, dok ne dođe trenutak da se vrati.
Rekli su mi da su se dogovorili još ranije da me posete, ali da su hteli da to bude baš na Božić. Rekli su da su znali da ću tada biti sama. Ta rečenica me je zabolela, ali i utešila, jer je značila da su mislili na mene. Više nisam bila nevidljiva.
Kada je neko ponovo započeo pesmu, pridružila sam se, iako mi je glas drhtao. Nisam marila kako zvučim, jer sam pevala iz srca. Komšije su ponovo gledale kroz vrata i prozore, a ja sam se prvi put posle dugo vremena osećala ponosno. Moj život je bio pun, samo to nisam ranije videla.
Kako se veče bližilo kraju, polako su počeli da se spremaju. Grlili su me dugo, obećavali da će dolaziti češće i da se više neću pitati da li sam sama. Nisam tražila obećanja, ali su mi značila. Znala sam da, čak i ako se ne vrate svi, ono što su mi dali već je dovoljno za ceo život.
Kada su poslednji otišli, stan je ponovo utihnuo, ali tišina više nije bolela. Sedela sam za stolom, gledala u ostatke večere i osećala mir kakav ranije nisam poznavala. Nisam bila zaboravljena, samo sam čekala.
I čekanje se isplatilo. Te noći sam zaspala sa osmehom, prvi put posle mnogo godina. Album sa slikama ostao je zatvoren, jer više nisam morala da živim u uspomenama. Imala sam sadašnjost. A to je bio najlepši Božić mog života.
Objava Učila je generacije, a onda su joj se vratili svi odjednom pojavila se prvi puta na Ljepota.Ba.

