back to top

Boston Celtics su šampioni NBA lige

Boston Celticsi su ostvarili pobjedu nad Dallas Maverickse sa rezultatom 106:88 u petoj utakmici finala NBA lige, čime su osvojili naslov sa ukupnim rezultatom od 4:1. Ova pobjeda je Celticsima donijela rekordnu 18. titulu u NBA ligi, prvu od 2008. godine. Do sada su Celticsi bili izjednačeni s Lakersima po broju osvojenih titula (17), koje su osvojili Los Angeles i Minneapolis.

Najbolji igrači Celticsa u ovoj utakmici bili su Jayson Tatum s 31 košem, osam skokova i 11 asistencija, te Jaylen Brown s 21 košem, osam skokova i šest asistencija. Luka Dončić je bio najefikasniji kod Dallasa sa 28 postignutih poena, 12 skokova i pet asistencija. Kyrie Irving, bivši igrač Bostona (2017-2019), postigao je 15 poena uz devet asistencija.

Dallas ni u jednom trenutku nije vodio

Boston je kontrolirao utakmicu od početka do kraja, a nakon nekoliko izjednačenih trenutaka u prvoj četvrtini, Celticsi su dominirali. U drugom poluvremenu, njihova prednost nije padala ispod 15 poena, a najveća prednost od +26 ostvarena je tri puta. Posljednji put kod rezultata 106:80, nekoliko minuta prije kraja utakmice.

Boston je već na početku finala imao prednost od 3:0, čime je stavio Dallas u tešku situaciju. Dallas je pokušao ostvariti povijesni preokret od 0:3, ali omjer takvih preokreta sada iznosi 0:157.

Celticsi su završili regularnu sezonu s najboljim omjerom u ligi (64 pobjede i 18 poraza) te su u doigravanju pobijedili Miami Heat, Cleveland Cavalierse, Indiana Pacerse i Dallas Maverickse.

Objava Boston je prvak NBA lige pojavila se prvi puta na Gol.ba.

Izvor: ( gol.ba / Znamo.ba )