Ogromnu pažnju pretežno mlađe populacije privukla je biljka ašvaganda, koja se koristi u vidu suplemenata ili praha. Na društvenim mrežama se dijele snimci korisnika ašvagande, što još više pospješuje njenu popularnost i prodaju. S obzirom da je relativno nova na tržištu, postavljaju se ključna pitanja o njenim dejstvima i posljedicama.
Ašvaganda je postala popularna zbog društvene mreže Tik Tok, na kojoj mnogi korisnici tvrde da ima razna „ljekovita“ dejstva.
Najviše, po iskustvima korisnika ove mreže, smanjuje stres i anksioznost, dok istovremeno povećava koncentraciju i energiju, a navodno reguliše i spavanje.
ARYUVEDA MEDICINA
Često je koriste i ljudi koji treniraju, tvrdeći da pospješuje i efekte treniranja.
Ipak, neophodno je znati ko uopće smije da je koristiti, kao i da li postoje nus pojave.
Withania somnifera je drvenasti žbun široko rasprostranjen na Bliskom istoku, Africi i u jugoistočnoj Aziji. Ovu biljku zovu i zimska višnja, ali i ašvaganda (što u bukvalnom prevodu znači „konjski miris“, pošto svjež korjen ima takav miris).
Familija kojoj pripada je familija Pomoćnica, i njoj pripadaju i povrtlarske biljke krompir, paradajz, paprika, pojašnjava za Danas Nada Kovačević, profesorica Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
– Ova biljka je veoma cijenjena u Ayurveda medicini. Koristi se, najčešće, korjen, a mnogo manje list. Ayurveda medicina je tradicionalni sistem liječenja prisutan već preko 4.000 godina, najviše na indijskom podkonktinentu. Opšta filozofija, pa i filozofija izrade lijekova, principa dijagnostikovanja simptoma stanja i bolesti, opisi su veoma različiti u odnosu na „zapadnu medicinu“, tako da nije uvijek jednostavno razumjeti principe liječenja, lijekove i liječenje u Ayurvedi. Nije jednostavno prevesti dijagnozu iz njhovog sistema u naš sistem, ali je normalno da se „zapadna medicina“ zainteresuje za prirodne lijekove iz tradicionalnih sistema liječenja sa drugih kontinenata – kaže Kovačević.
Ona pojašnjava da se ašvaganda koristi u širokom spektru simptoma i zdravstvenih problema u Ayurveda sistemu.
– Koristi se kao adaptogen, sedativ za umirenje, kao tonik i okrepljujuće sredstvo. Ali se koristi i šire za sasvim različite zdravstvene probleme. Na primjer, kod neplodnosti muškarca i žena, ali i kod upalnih procesa, prehlade, astme… Dnevna doza korjena u Ayurveda proizvodima kreće se između tri do šest grama sprašenog korjena – kaže Kovačević.
Napominje i da su hemijski sastojci ašvagande dobro proučeni.
– Radi se o tri hemijske grupe jedinjenja prisutnih u ovoj biljci; steroidni laktoni (witanolidi); fitosteroli i akaloidi. Posljednjih decenija je rađen…
ŠTA SU NUSPOJAVE
Postoje i neki rezultati vezani za antistres aktivnost i za smanjenje uznemirenosti. Sve ove aktivnosti su veoma slične onome što se sredinom 20. vijeka znalo za kineski ženšen.
– Budući da nije bilo velikih i organizovanih kliničkih studija, ne zna se puno ni o neželjenim reakcijama primjene preparata na bazi ekstrakata ašvagande. Uglavnom se odnose na gastrointestinalne probleme. Sasvim je sigurno da osobe mlađe od 18 godina, trudnice i dojilje ne treba da koriste dodatke ishrani sa ovom biljkom. Također da ih ne treba kombinovati sa alkoholom i drugim lijekovima koji se koriste za slične namjene (trankilizeri, sedativi, antidepresivi…) – napominje profesorka Kovačević.
Pošto se još uvijek nisu stekli uslovi da se proizvode biljni lijekovi na bazi ašvagande, na tržištu su prisutni dodaci ishrani u obliku tableta i kapsula.
– Ukoliko su proizvedeni i stavljeni u promet u skladu sa postojećim propisima i ako se primjenjuju u skladu sa uputstvima ne bi trebalo da dovedu do problema – ukazuje naša sagovornica.
Na pitanje kako objašnjava veliku popularnost prozivoda na bazi ašvagande među mladom populacijom, ona kaže da među mladima uvijek postoji interesovanje za mistični „daleki istok“, filozofiju i religiju ovih naroda, stanje nirvane i duševnog mira i stabilnosti, njihovu dugovječnost, mentalnu i fizičku snagu, ali i njihovu usredsređenost na posao i uspjeh koji…
Objava Znate li šta je ašvaganda: Postaje sve popularnija među mladima pojavila se prvi puta na PressMedia.
Izvor: ( pressmediabih.com / Znamo.ba )