Konaković i Odobescu stavili potpis na Protokol i Akcioni plan između Bosne i Hercegovine i Rumunije

Delegacija Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, predvođena ministrom vanjskih poslova Elmedinom Konakovićem, danas se sastala sa ministricom vanjskih poslova Rumunije Luminitom Odobescu i njenom delegacijom.

Konaković je zahvalio Odobescu i rumunskoj delegaciji na srdačnom dočeku i nastavku prijateljskih odnosa dviju zemalja.

Tokom sastanka, ministar je govorio o političkoj situaciji u BiH nakon otvaranja pristupnih pregovora za članstvo u EU u martu 2024. Zahvalio je Rumuniji na podršci u tom procesu i naglasio važnost intenzivnog rada na reformama i usvajanju uslova za članstvo. Također je istakao opredjeljenost BiH za punopravno članstvo u EU i poštovanje demokratskih procesa.

Ministar je pozdravio novi Plan rasta za zapadni Balkan od strane Vijeća EU kao inicijativu za daljnju integraciju i jačanje tržišta.

Konaković je istakao važnost rumunske podrške u ALTEA misiji u BiH te naglasio potrebu unaprjeđenja privredne saradnje kroz organizaciju poslovnih susreta.

Saglasili su se da postoji prostor za jačanje odnosa u oblastima obrazovanja, nauke, kulture, tehnologije i sporta te iniciranje programa saradnje za bolju razmjenu iskustava.

Nakon sastanka, potpisan je Protokol o sukcesiji bilateralnih ugovora između BiH i Rumunije, kao i Akcioni plan saradnje za period 2024.-2025.

Konaković je naglasio značaj potpisivanja Protokola o sukcesiji ugovora radi rješavanja pitanja između bivše SFRJ i Rumunije.

Akcioni plan omogućava intenzivniju saradnju u mnogim oblastima važnim za EU put BiH, uključujući političke konsultacije, obuke za mlade diplomate, saradnju nevladinih organizacija i zajedničke projekte.

Protokol i Akcioni plan su potpisali ministri vanjskih poslova Konaković i Odobescu, a nakon toga su se obratili medijima.

(FENA) J

Izvor: ( 24sata.info / Znamo.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

TNT RADIO

Možda vas zanima