Delegacija Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, predvođena ministrom vanjskih poslova Elmedinom Konakovićem, danas se sastala sa ministricom vanjskih poslova Rumunije Luminitom Odobescu i njenom delegacijom.
Konaković je zahvalio Odobescu i rumunskoj delegaciji na srdačnom dočeku i nastavku prijateljskih odnosa dviju zemalja.
Tokom sastanka, ministar je govorio o političkoj situaciji u BiH nakon otvaranja pristupnih pregovora za članstvo u EU u martu 2024. Zahvalio je Rumuniji na podršci u tom procesu i naglasio važnost intenzivnog rada na reformama i usvajanju uslova za članstvo. Također je istakao opredjeljenost BiH za punopravno članstvo u EU i poštovanje demokratskih procesa.
Ministar je pozdravio novi Plan rasta za zapadni Balkan od strane Vijeća EU kao inicijativu za daljnju integraciju i jačanje tržišta.
Konaković je istakao važnost rumunske podrške u ALTEA misiji u BiH te naglasio potrebu unaprjeđenja privredne saradnje kroz organizaciju poslovnih susreta.
Saglasili su se da postoji prostor za jačanje odnosa u oblastima obrazovanja, nauke, kulture, tehnologije i sporta te iniciranje programa saradnje za bolju razmjenu iskustava.
Nakon sastanka, potpisan je Protokol o sukcesiji bilateralnih ugovora između BiH i Rumunije, kao i Akcioni plan saradnje za period 2024.-2025.
Konaković je naglasio značaj potpisivanja Protokola o sukcesiji ugovora radi rješavanja pitanja između bivše SFRJ i Rumunije.
Akcioni plan omogućava intenzivniju saradnju u mnogim oblastima važnim za EU put BiH, uključujući političke konsultacije, obuke za mlade diplomate, saradnju nevladinih organizacija i zajedničke projekte.
Protokol i Akcioni plan su potpisali ministri vanjskih poslova Konaković i Odobescu, a nakon toga su se obratili medijima.
(FENA) J
Izvor: ( 24sata.info / Znamo.ba )

