Mislio je da me može poniziti jednim komentarom, ali nije znao da sam prestala moliti za poštovanje

Članak preuzet sa Ljepota.Ba orginal možete pronaći na linku: Mislio je da me može poniziti jednim komentarom, ali nije znao da sam prestala moliti za poštovanje

Govorila sam sebi da ljudi pretjeruju, da se ne diže kuća na noge zbog komentara, da žena mora biti zrela i mirna. A onda je moj muž Stefan ispod slike svoje bivše napisao samo jednu riječ: “boginja”. Tada sam shvatila da nekad nije problem u jednoj riječi, nego u svim godinama u kojima si ćutala prije nje.

Sjedila sam u kuhinji u staroj majici, s kosom vezanom u neuredan rep i telefonom u ruci, dok je supa na šporetu već izgubila toplotu. Stefan je u dnevnoj sobi gledao utakmicu, vikao na sudiju i ponašao se kao čovjek kojem je savjest potpuno mirna. Nisam tražila ništa. Samo sam skrolala, umorna od dana, od posla, od računa i od braka u kojem sam sve češće bila prisutna samo kao navika.

Onda mi je iskočila njena fotografija. Ivana. Njegova bivša, žena za koju je uvijek govorio da je davno prošla priča. Stajala je ispred ogledala u restoranu, dotjerana, nasmijana i sigurna u sebe. Nisam je pratila, nisam željela znati ništa o njoj, ali algoritam je očigledno znao gdje treba gurnuti prst da zaboli.

Ispod slike je stajao komentar: Stefan Marković — boginja. Gledala sam u tih sedam slova duže nego što je trebalo. Nije me zaboljelo to što je ona lijepa, niti sam se uplašila njenog ruža, kose ili haljine. Zaboljelo me što je moj muž javno učinio da se osjećam kao žena koju nije sramota poniziti pred svima.

Pitala sam ga da li je Ivani napisao da je boginja. Nije se čak ni odmah okrenuo. Samo je rekao: “Pa?” To “pa” me pogodilo jače od samog komentara, jer je u njemu bilo sve: ravnodušnost, drskost i uvjerenje da ću na kraju opet progutati vlastitu nelagodu. Kada sam ga pitala kako bi reagovao da ja nekom bivšem napišem da je bog, okrenuo se brzo, prebrzo, i rekao da se ne glupiram.

Naravno da nije bilo isto. Kada on nešto uradi, to je komentar. Kada ja samo spomenem mogućnost, to je nepoštovanje. Rekao mi je da je Ivana uvijek bila lijepa žena i da on nije slijep. Tada sam se nasmijala tiho, onako kako se žena nasmije kada shvati da neće dobiti izvinjenje i da ga više ni ne želi.

Te noći nisam vikala. Nisam ga molila da obriše komentar, nisam ga ispitivala voli li je još i nisam plakala u kupatilu kao nekad. Legla sam pored njega, okrenula se na drugu stranu i pronašla studio za profesionalno fotografisanje u Novom Sadu. Zakazala sam termin za sutra u podne, uključujući frizuru, šminku i haljinu za iznajmljivanje.

Ujutro sam mu skuvala kafu kao i uvijek. On je sjedio za stolom i ponašao se kao da je pobijedio samo zato što sam ćutala. Rekao je da vidi kako nije bilo potrebe za dramom. Spustila sam šolju pred njega i odgovorila da nije, a on se nasmiješio jer je tišinu zamijenio s mojim porazom. Nije znao da žene najtiše budu baš onda kada se u njima sve već odlučilo.

U studiju sam sjedila pred velikim ogledalom i prvi put poslije dugo vremena gledala svoje lice bez umora koji mi je brak lijepio preko očiju. Frizerka mi je uvijala kosu, šminkerica birala ruž, a ja sam u ogledalu vidjela ženu koju sam godinama odlagala za kasnije. Kada su me pitali za koju priliku se sređujem, rekla sam: “Za povratak.” Pitali su kome se vraćam, a ja sam odgovorila: “Sebi.”

Obukla sam crnu haljinu koja nije molila za pažnju. Bila je jednostavna, elegantna i mirna, baš kao poruka koju sam željela poslati. Fotografkinja mi je rekla da ne gledam u kameru kao žena koja želi nekoga osvojiti, nego kao žena koja je već izašla iz sobe i pustila druge da tek kasnije shvate šta su izgubili. Tako sam i gledala.

Kada sam dobila fotografije, nisam izabrala onu najupadljiviju. Izabrala sam onu najopasniju: mirnu, odmjerenu, s rukama prekrštenim i pogledom žene koja više ne pita da li vrijedi. Objavila sam je uz rečenicu: “Najljepše izgleda žena koja prestane čekati da je poštuje onaj ko je već odlučio da je ponizi.” Nisam tagovala Stefana, nisam spomenula Ivanu i nisam napisala nijednu ružnu riječ.

Telefon je poludio za deset minuta. Prijateljice su slale srca, rođake pisale “konačno”, a Stefanovi poznanici odjednom su primjećivali dostojanstvo koje on godinama nije znao vidjeti za istim stolom. Jedan njegov kolega je napisao: “Gospođa sa stilom.” Drugi je poslao privatnu poruku da izgleda kao žena koju ne treba potcijeniti. Nisam odgovarala muškarcima, jer mi nije bio potreban novi pogled da bih se osjećala vrijedno.

Stefan je zvao pet puta, pa deset, pa dvadeset. Nisam se javila. Stigla je poruka: “Obriši sliku. Ljudi me pitaju šta se dešava.” Tada sam se prvi put iskreno nasmijala. Njemu nije smetalo što je mene javno osramotio, smetalo mu je što se njegova sramota vratila kući u crnoj haljini i nije tražila dozvolu da postoji.

Kada sam ušla u stan, čekao me u hodniku crven u licu i s telefonom u ruci. Pitao je šta izvodim. Rekla sam mu da ne izvodim ništa, samo komentarima odgovaram fotografijom. On je rekao da svi gledaju, a ja sam odgovorila da je i on gledao Ivanu. Tada mi je rekao da se ne ponašam kao slobodna žena, a ja sam spustila torbu i mirno rekla da se on prestane ponašati kao zauzet muškarac koji želi aplauz bivše.

U tom trenutku telefon mu je zavibrirao. Pogledao je ekran i pokušao ga okrenuti, ali bilo je kasno. Vidjela sam ime: Ivana. Poruka je zasvijetlila preko ekrana i u njoj je pisalo da joj pravi cirkus i da mi nije rekao da su se vidjeli prošle sedmice. Pitala je da li će mi on poslati sliku ili ona.

Sve se u meni utišalo. Nije to bila eksplozija. Bilo je gore, jer kada srce konačno primi dokaz za ono što je već znalo, ne pravi buku. Samo prestane da se nada. Stefan je odmah počeo govoriti da nije kako izgleda, da su se slučajno sreli, da je to bila kafa od deset minuta, da Ivana pretjeruje jer voli pažnju.

Nisam vikala. Samo sam mu pružila telefon i rekla da je nazove predamnom. Odbio je, pa sam znala da je odgovor već tu. Onda sam mu rekla da sjedne, jer ja više neću stajati pred njim kao optužena žena. Ako ima objašnjenje, neka ga izgovori sjedeći naspram mene, kao odrasla osoba koja zna da su laži upravo potrošile posljednju priliku.

Prvo je priznao kafu. Zatim šetnju. Onda da su se dopisivali mjesecima. Na kraju je priznao da se s Ivanom viđao nekoliko puta, ne zato što ju je volio, nego zato što mu je, kako je rekao, “prijalo da ga neko gleda kao muškarca”. Ta rečenica mi je bila skoro smiješna. Čovjek kojeg sam godinama hranila, slušala, peglala mu košulje, spašavala pred porodicom i čekala da odraste, sada mi je govorio da mu je falio pogled divljenja.

Pitala sam ga kada je meni posljednji put rekao da sam lijepa. Nije znao odgovor. Pitala sam ga kada je posljednji put primijetio da sam umorna. Nije znao ni to. Pitala sam ga zašto mu je lakše bilo napisati bivšoj “boginja” nego svojoj ženi “hvala”. Spustio je pogled, ali taj stid je stigao prekasno da bi me zadržao.

Te večeri sam spavala u drugoj sobi. Ujutro sam pozvala advokaticu i zakazala razgovor. Nisam otišla odmah iz inata, jer inat često prođe prije nego što život stigne da se spakuje. Otišla sam planski. Izvadila sam svoje izvode, provjerila šta je moje, šta zajedničko, šta dugujemo i šta je godinama gurano pod tepih dok sam ja pravila ručkove i glumila mir.

Stefan je narednih dana promijenio ton. Prvo je bio ljut, zatim uvrijeđen, pa ponizan. Kupio je cvijeće, obrisao komentar, blokirao Ivanu, pa mi pokazivao telefon kao dijete koje donosi domaći zadatak. Ali nije shvatao da problem više nije Ivana. Ona je bila samo ogledalo. Problem je bio što sam ja u tom ogledalu konačno vidjela koliko sam mala postala pored njega.

Ivana mi je kasnije sama poslala poruku. Nije bila izvinjenje, više pokušaj da se predstavi kao žena koja nije znala cijelu istinu. Napisala je da joj je Stefan govorio kako smo odavno samo formalno zajedno i kako se ja držim braka iz navike. Nisam joj odgovorila grubo. Samo sam napisala: “On je tebi pričao jednu laž, meni drugu. Razlika je u tome što ja više neću živjeti ni u jednoj.”

Moja fotografija je ostala na profilu. Nisam je obrisala ni kada je Stefan molio, ni kada je njegova majka rekla da “normalna žena ne iznosi brak pred narod”, ni kada su neki zajednički poznanici počeli govoriti da sam pretjerala. Nisam ništa iznijela. Nisam napisala njegovo ime. Samo sam prvi put pokazala lice žene koja nije spuštala pogled.

Nakon mjesec dana preselila sam se u manji stan blizu posla. Nije bio luksuzan, nije imao veliku terasu ni savršen namještaj, ali je imao tišinu koja nije ponižavala. Prve večeri sam sjedila na podu među kutijama, jela hljeb i sir i osjećala se slobodnije nego u velikom stanu u kojem sam stalno pazila da ne zauzmem previše prostora. Stefan je poslao poruku da sam uništila brak zbog “jednog komentara”. Odgovorila sam mu da nije komentar uništio brak, nego sve ono što je mislio da može sakriti iza njega.

Vremenom su ljudi prestali pitati šta se dogodilo. Neki su znali, neki nagađali, a neki su birali stranu na osnovu toga ko im je bio korisniji. Meni više nije bilo važno. Naučila sam da žena ne mora ubijediti cijeli svijet da ju je boljelo da bi imala pravo otići. Dovoljno je da ona zna gdje je prestala biti poštovana.

Počela sam se vraćati sebi u malim stvarima. Kupila sam novu posteljinu, upisala čas plesa, izlazila na kafu bez osjećaja krivice i prestala nositi odjeću koja je samo skrivala umor. Nisam odjednom postala neka druga osoba. Postala sam ona koju sam godinama odgađala dok sam pokušavala biti dovoljno dobra ženi koju Stefan nije znao cijeniti.

Jednom sam srela njegovog kolegu u gradu. Rekao mi je da Stefan sada stalno ponavlja kako se promijenio i kako nije znao šta ima. Nasmijala sam se, ne zlobno, nego umorno. Ljudi često shvate vrijednost tek kada prestanu imati pristup. Ali ja nisam htjela biti lekcija koju će on naučiti dovoljno kasno da bi me pokušao vratiti.

Nekoliko mjeseci kasnije, fotografkinja iz studija poslala mi je poruku. Pitala je može li jednu moju sliku koristiti kao primjer elegantnog portreta, bez imena i privatnih detalja. Pristala sam. Kada sam je ponovo pogledala, više nisam vidjela ženu koja nekome nešto dokazuje. Vidjela sam trenutak u kojem sam prestala čekati da mi muž kaže da vrijedim.

Danas, kada čujem riječ “boginja”, ne pomislim na Ivanu. Ne pomislim ni na Stefanov komentar. Pomislim na staru Milicu koja je sjedila u kuhinji i osjećala da joj se cijelo tijelo ledi zbog jedne javne nepažnje. Onda pomislim na Milicu u crnoj haljini koja je shvatila da poštovanje ne treba moliti, jer ono što moraš moliti obično nikada nije ni bilo iskreno tvoje.

Stefan je mislio da me jedna riječ može spustiti. Nije znao da će baš ta riječ probuditi ženu koju je godinama gasio sitnim komentarima, prećutanim izvinjenjima i dvostrukim pravilima. Nije znao da se neke žene ne izgube kada ih ponize. Neke se tada prvi put pogledaju u ogledalo i shvate da su cijelo vrijeme bile veće od braka koji ih je smanjivao.

Objava Mislio je da me može poniziti jednim komentarom, ali nije znao da sam prestala moliti za poštovanje pojavila se prvi puta na Ljepota.Ba.

ljepota.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

TNT RADIO

Možda vas zanima