Šef me pozvao zbog kašnjenja, a u kancelariji je sjedio čovjek kojem sam pomogao u oluji

Članak preuzet sa Ljepota.Ba orginal možete pronaći na linku: Šef me pozvao zbog kašnjenja, a u kancelariji je sjedio čovjek kojem sam pomogao u oluji

Zovem se Faruk Ramić i te noći sam bio samo umorni vozač kamiona koji je pokušavao stići na vrijeme. Kiša je padala toliko jako da je cesta ispred mene izgledala kao duga siva rijeka. Brisači su radili bez prestanka, ali su mi davali samo nekoliko sekundi jasnog pogleda prije nego što bi se staklo opet zamaglilo vodom. Bio sam negdje između Doboja i Tuzle, sa prikolicom punom robe i glavom punom briga.

Moj šef Davor jasno mi je rekao da isporuka mora stići do pet ujutro. Nije ga zanimalo vrijeme, umor, stanje puta ni činjenica da sam već satima bio za volanom. Za njega sam bio samo ime na rasporedu i kamion koji mora stići na odredište. Ako zakasnim, rekao je, sutra ne moram ni dolaziti na posao.

Znao sam da ne pretjeruje. Davor je bio od onih ljudi koji tuđu muku zovu izgovorom, a svoje pritiske nazivaju odgovornošću. Vozači su pod njim dolazili i odlazili, a on je uvijek govorio da niko nije nezamjenjiv. Ja nisam imao luksuz da ga izazivam, jer sam kod kuće imao ženu, kćerku i račune koji nisu čekali bolje dane.

Zato sam vozio, iako su mi oči pekle od umora. U kabini je mirisalo na kafu s benzinske pumpe, mokru jaknu i hladan metal. Radio je tiho svirao neku staru pjesmu, ali je skoro nisam čuo od zvuka kiše. Samo sam sebi ponavljao da izdržim još malo, još jedan kilometar, još jedna krivina, još jedna noć.

Onda sam ugledao svjetla upozorenja na zaustavnoj traci. U početku su bila samo treperava mrlja kroz kišu, ali kako sam se približavao, vidio sam terenac sa podignutom haubom. Pored auta je stajao čovjek i mahao rukama. Moj prvi instinkt bio je da nastavim dalje, jer sam znao šta bi me zaustavljanje moglo koštati.

Već sam skretao malo ulijevo da ih obiđem kada su farovi osvijetlili zadnje sjedište. U autu je sjedila žena, a pored nje dijete u sjedalici, umotano u jaknu i pritisnuto uz prozor. U tom trenutku više nisam vidio samo kvar na cesti. Vidio sam porodicu koja stoji usred oluje u dva ujutro, daleko od sigurnog mjesta.

Opsovao sam tiho i pritisnuo kočnicu. Kamion se zatresao dok je usporavao, a ja sam uključio sva četiri žmigavca. Zaustavio sam se tridesetak metara ispred njih i nekoliko sekundi samo sjedio, držeći volan. Znao sam da mi vrijeme curi, ali znao sam i da neću moći nastaviti živjeti sam sa sobom ako ih ostavim.

Izašao sam iz kabine, a kiša me odmah udarila kao hladan zid. Čizme su mi tonule u mokar šljunak dok sam išao prema terencu. Čovjek je potrčao prema meni i rekao da je motor samo stao, da nema struje i da mu telefon nema signal. Glas mu je bio miran koliko je mogao biti, ali oči su mu stalno bježale prema ženi i djetetu.

Rekao sam mu da se vrati u auto i da se pobrine da im bude toplije. Podigao sam haubu, pogledao koliko se moglo pogledati i brzo shvatio da se taj auto neće pokrenuti te noći. Kiša je ulazila svuda, voda se slijevala niz moje lice, a ruke su mi bile ledene. Spustio sam haubu i rekao mu da s tim vozilom neće stići nigdje.

Vidio sam kako mu se lice zateglo, ali nije paničio. Samo je pogledao prema autu i tiho pitao šta da radi. Rekao sam mu da ih ne mogu ostaviti tu i da ću ih odšlepati do najbližeg grada, gdje ima motel i benzinska pumpa. On je odmahnuo glavom i rekao da to ne može tražiti od mene.

Rekao sam mu da ne traži, nego da ja nudim. Zakačio sam sajlu, provjerio sigurnost i objasnio mu da vozi lagano za mnom. Njegova žena mi je kroz spušten prozor zahvalila, držeći dijete za ruku. Dijete me samo gledalo velikim očima, a ja sam mu rekao da će uskoro biti na suhom.

Vožnja do grada trajala je mnogo duže nego što sam se nadao. Kretao sam se sporo, pazeći na svaku krivinu, svaku lokvu i svaki nalet vjetra. Znao sam da ću zakasniti, ali nisam više gledao na sat. Nekad čovjek mora izabrati između rasporeda i savjesti, a te noći sam izabrao savjest.

Kada smo stigli do motela, parkirao sam terenac pored natkrivenog ulaza. Čovjek je izašao iz auta i prišao mi, potpuno mokar, ali vidno smireniji. Pitao me koliko mi duguje, a ja sam odmahnuo rukom. Rekao sam mu da ništa ne duguje i da samo odvede porodicu unutra da se ugriju.

On je insistirao, ali ja nisam htio uzeti novac. Rekao sam mu da imam i sam porodicu i da bih volio da neko stane mojoj ženi i djetetu da se njima nešto takvo desi. Tada mi je stisnuo ruku, dugo i ozbiljno, kao čovjek koji zapamti takve stvari. Rekao je samo: „Neću ovo zaboraviti.“

Ja sam se vratio u kamion i nastavio put. Stigao sam u bazu kasno, skoro sat i po nakon roka. Davor me već čekao s onim pogledom koji najavljuje problem. Nisam mu ispričao cijelu priču, jer sam znao da ga ne zanima, samo sam rekao da sam morao stati zbog porodice u kvaru.

Nasmijao se onako hladno, bez imalo razumijevanja. Rekao je da nismo humanitarna organizacija i da se isporuke ne pomjeraju zbog tuđih problema. Zatim je zapisao kašnjenje u izvještaj i rekao da ćemo razgovarati kada se vrati iz kancelarije regionalni direktor. Ja sam ćutao, jer sam bio preumoran da dokazujem ljudskost nekome ko je nikada nije cijenio.

Dvije sedmice radio sam pod tihim pritiskom. Davor mi je davao najgore ture, komentarisao svaku sitnicu i pred drugima govorio da neki vozači misle da mogu voditi firmu po osjećaju. Nisam odgovarao, ali sam svaku noć dolazio kući iscrpljeniji nego inače. Moja žena Amina vidjela je da me nešto jede, ali sam joj govorio da će proći.

Onda me jednog jutra Davor pozvao u kancelariju. Glas mu je bio neobično tih, što me zabrinulo više nego da je vikao. Rekao je da odmah dođem i da ponesem dokumente od one ture za Zagreb. Pomislio sam da je to kraj i da ću ostati bez posla zbog porodice kojoj nisam znao ni prezime.

Ušao sam u kancelariju i prvo vidio Davora iza stola. Bio je blijed, ozbiljan i prvi put nije izgledao sigurno u sebe. Na drugoj stolici sjedio je čovjek kojem sam pomogao one noći. Bio je uredno obučen, suh, miran i gledao me s blagim osmijehom.

Zastao sam na vratima, ne znajući šta da kažem. Čovjek je ustao i pružio mi ruku, istu onu koju sam mu stisnuo ispred motela. Rekao je: „Gospodine Faruk, rekao sam vam da neću zaboraviti.“ Davor je spustio pogled prema papirima kao da bi najradije nestao iza njih.

Tada sam saznao da se čovjek zove Emir Kovačević. Bio je jedan od novih većinskih partnera kompanije koja je upravo preuzimala dio ugovora za našu firmu. Te noći nije putovao iz zabave, nego se vraćao s porodicom nakon obilaska jedne poslovne lokacije. Nije mi to rekao tada jer mu nije bilo važno ko je, nego samo da mu porodica bude sigurna.

Emir je pred Davorom ispričao šta se dogodilo. Rekao je da sam stao u oluji kada su ih mnogi mogli samo zaobići. Rekao je da nisam tražio novac, nisam se žalio i nisam se ponašao kao da im činim uslugu kojom ću ih kasnije ucjenjivati. Rekao je da kompanija koja ne prepoznaje takve ljude ne zna šta znači pouzdanost.

Davor je pokušao reći da su procedure jasne. Emir ga je mirno saslušao, a zatim pitao gdje u proceduri piše da se porodica s djetetom ostavlja na opasnom dijelu puta usred noći. U kancelariji je nastala tišina. Prvi put sam vidio Davora bez odgovora.

Emir je zatim okrenuo fasciklu prema meni. U njoj nije bio otkaz, nego izvještaj o mom radu, mojim godinama bez većih grešaka i svim turama koje sam odvozio bez prigovora. Rekao je da je razgovarao i s nekoliko drugih vozača. Čuo je dovoljno da shvati da problem u firmi nisu ljudi za volanom, nego način na koji se prema njima govori.

Nisam znao šta da kažem. Bio sam spreman da branim svoju odluku, a odjednom sam slušao kako neko drugi brani mene. Emir mi je rekao da se moja kazna briše iz evidencije i da se moj slučaj neće voditi kao kašnjenje zbog nemara. Zatim je dodao da mi firma duguje zvaničnu zahvalnicu, ali da zna da mi je vjerovatno važnije nešto drugo.

Pogledao je Davora i rekao da se rasporedi i pritisci nad vozačima moraju preispitati. Nije vikao, nije prijetio i nije glumio moć. Samo je govorio smireno, kao čovjek koji je navikao da ga slušaju jer ima argumente. Davor je klimao glavom, a ja sam prvi put osjetio da se neko iznad njega stvarno zanima za ono što se dešava na cesti.

Nekoliko dana kasnije dobio sam novu poziciju instruktora za sigurnu vožnju i obuku mlađih vozača. I dalje sam vozio, ali ne više pod istim ludim pritiskom i ne po rasporedima koji lome čovjeka. Plata mi je porasla, a kući sam počeo dolaziti manje iscrpljen. Amina je rekla da prvi put poslije dugo vremena izgledam kao čovjek koji diše.

Davor nije odmah nestao iz firme, ali više nije mogao raditi kao ranije. Vozači su počeli prijavljivati preduge ture, loše rasporede i pritiske koji se ranije nisu smjeli spominjati. Emir je pokrenuo promjene koje su mnogima značile više nego što je mogao znati. Ja sam u svemu tome ostao isti čovjek, samo sam prvi put osjetio da me neko vidi.

Jednog petka Emir je ponovo došao u bazu, ovaj put sa suprugom i dječakom. Dječak me prepoznao i donio mi crtež velikog kamiona pod kišom. Na dnu je pisalo: „Hvala što ste nas odveli na sigurno.“ Taj papir sam stavio u kabinu i još dugo ga držao iznad pretinca.

Nisam postao bogat, nisam preko noći dobio savršen život i nisu nestali svi računi. Ali nešto se promijenilo u meni. Shvatio sam da dobrota ne mora odmah donijeti nagradu da bi vrijedila. Nekad je dovoljno da te podsjeti kakav čovjek želiš ostati kada te život pritisne.

Srećan kraj nije bio u tome da se Davor osramoti pred svima. Srećan kraj bio je u tome da jedna ispravna odluka usred najgore oluje nije nestala u mraku. Stao sam jer nisam mogao proći pored porodice kojoj je trebala pomoć. Dvije sedmice kasnije, ta ista odluka pokucala je na vrata kancelarije i vratila mi vjeru da se ljudskost ipak pamti.

Objava Šef me pozvao zbog kašnjenja, a u kancelariji je sjedio čovjek kojem sam pomogao u oluji pojavila se prvi puta na Ljepota.Ba.

ljepota.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

TNT RADIO

Možda vas zanima