Moderni prozori imaju mnoge prednosti, kao što su smanjenje ulične buke, zadržavanje toplote i druge. Međutim, sve ima svoje prednosti i mane.
Nakon nekoliko dana od ugradnje, može se primijetiti obilna kondenzacija na prozorima. Zašto se to dešava i kako to možemo spriječiti? Razlog je u razlici temperature između unutrašnjosti prostorije i vanjskog zraka. Staklo je ono što dijeli ova dva okruženja. Kada para dođe do stakla, pretvara se u vodu i kondenzira se, prema informacijama sa Krstarice.
U hladnoj i vlažnoj prostoriji, vjerovatnost kondenzacije je veća. U toplijoj i suvljoj prostoriji obično se ne stvara kondenzacija. Drveni prozori obično imaju male pukotine kroz koje ulazi suvlji zrak sa ulice, što smanjuje vlažnost u prostoriji.
Znojni prozori nisu samo estetski problem. Kondenzacija upućuje na nezdravu mikroklimu u stanu. Visoka vlažnost može dovesti do razvoja gljivica i plesni. Nedovoljna ventilacija može uzrokovati akumulaciju ugljen-dioksida i povećati koncentraciju štetnih materija u zraku, što može loše uticati na stanare.
Provjerite ventilaciju, provjerite da li postoje pukotine kroz koje hladan zrak i vlaga mogu prodrijeti. Ne pravite prozorske pragove preširoke i nemojte prekrivati radijatore debelim zavjesama. Također, izolirajte zidove i uklonite biljke ili akvarijum sa prozorske daske, kako biste smanjili vlagu u prostoriji.
Pokušajte da smanjite vlažnost u prostoriji, a ugradnju prozora prepustite iskusnim monterima. Skoro svi moderni prozori opremljeni su podesivim sistemima koji vam omogućavaju pravilnu ventilaciju.
Članak “Stolar otkrio najbolji trik za jesen: Evo kako da zauvijek zaboravite na kondenzaciju” prvi put je objavljen na PressMediji.
Izvor: ( pressmediabih.com / Znamo.ba )