Kako su saopćili iz Vlade Kantona Sarajevo, uvođenje dualnog obrazovanja predstavlja najveću reformu srednjeg stručnog obrazovanja koja je do sada provedena u Kantonu Sarajevo.
Dualno obrazovanje, kojim se kombinira teorijsko učenje u školama i praktična obuka kod poslodavaca, pruža učenicima, kako su ocijenili nadležni, neophodne vještine u stvarnim radnim okruženjima.
Ovim modelom, kako su konstatirali, odgovara se na dugogodišnje izazove nedostatka praktične nastave koja često rezultira nedovoljno osposobljenim kadrovima na tržištu rada. Cilj je da učenici, već tokom obrazovanja, steknu iskustvo koje ih čini spremnim za rad i konkurentnim na domaćem tržištu.
“Naš fokus je na stvaranju konkurentne radne snage – mladih ljudi koji će biti sposobni odgovoriti zahtjevima poslodavaca i tržišta rada te ostati u našoj zemlji, zadovoljni i dobro plaćeni za svoj rad”, poručili su iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje.
Uvođenje dualnog obrazovanja zahtijeva široku podršku privrednih subjekata, obrazovnih ustanova, roditelja i učenika. Smatraju da su partneri, poput kantonalnog Ministarstva privrede, Udruženja poslodavaca Kantona Sarajevo, Privredne komore Kantona Sarajevo, Obrtničke komore Kantona Sarajevo, Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture Bosne i Hercegovine, ključni za uspjeh ovog projekta, prenosi N1.
Ministarstvo planira uvođenje ovog modela postepeno, u skladu s interesom poslodavaca i mogućnostima srednjih škola. Ukazali su da se dualnim obrazovanjem neće odmah obuhvatiti sva zanimanja, već će se usmjeriti na one sektore u kojima postoji najveća potražnja na tržištu rada.
Ponovili su da će se zakonom o dualnom obrazovanju donosi najveću promjenu u obrazovanju Kantona Sarajevo do sada.
“Njegovom primjenom mijenja se način na koji pripremamo mlade za budućnost – ne samo kao stručnjake, već i kao zadovoljne, uspješne građane koji doprinose razvoju društva i ekonomije”, mišljenja su u resornom ministarstvu, prenosi Klix.
Nakon završetka prve faze javnih konsultacija, kako su obrazložili, stručna komisija, sastavljena od predstavnika relevantnih institucija i partnera, razmotrit će sve pristigle prijedloge i pripremiti finalni tekst nacrta zakona.
U skladu s procedurama, zakon će proći kroz Vladu i Skupštinu Kantona Sarajevo te će biti upućen u javnu raspravu u trajanju od 30 dana. Usvajanje zakona je planirano za naredni period dok će njegova primjena započeti u školskoj 2025/2026. godini za učenike koji upisuju prvi razred srednje škole.
Iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo pozvali su sve zainteresirane strane da svojim prijedlozima i sugestijama doprinesu donošenju što kvalitetnijeg zakona kojim će se oblikovati budućnost obrazovanja i rada u Kantonu Sarajevo.
(24sata.info)
The post Vlasti KS tvrde da spremaju najveću promjenu u obrazovanju: Srednjoškolci će moći raditi appeared first on 24sata.ba.