back to top

Zašto biljka pauk postaje smeđa? Evo šta se dešava i kako da to popravite

Članak preuzet sa Ljepota.Ba orginal možete pronaći na linku: Zašto biljka pauk postaje smeđa? Evo šta se dešava i kako da to popravite

Biljka pauk (Chlorophytum comosum) je jedna od najpopularnijih sobnih biljaka zbog svoje otpornosti, jednostavnosti u održavanju i sposobnosti čišćenja zraka. Međutim, ponekad vlasnici ove biljke primijete da se vrhovi njenih listova smeže ili postanu smeđi. To može biti znak različitih problema, od neodgovarajućih uvjeta do nepravilne njege.

Ako ste primijetili smeđe vrhove na svojoj biljci pauku, ne brinite. Ovdje ćete pronaći 13 najčešćih razloga za ovaj problem, kao i rješenja koja će vam pomoći da vratite biljku u optimalno zdravlje.

1. Prekomjerno zalijevanje

Biljka pauk ne voli da stoji u vodi. Prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena i smeđih vrhova na lišću.

Rješenje:
Pobrinite se da tlo između zalijevanja bude suho. Prvo provjerite tlo prstom, a zatim zalijte samo kad je tlo suho do dubine od nekoliko centimetara.

2. Nedovoljno zalijevanje

Iako biljka pauk ne voli previše vode, ona također ne podnosi duži period suše. Nedovoljno zalijevanje može izazvati dehidrataciju, zbog čega se vrhovi listova osuše i postanu smeđi.

Rješenje:
Zalijevajte redovno, ali pazite da ne prelijevate. Održavajte ravnotežu, tako da tlo bude blago vlažno, a ne mokro.

3. Kvaliteta vode

Klor u vodi iz slavine može biti štetan za biljke, a tvrdost vode (visok sadržaj minerala) može uzrokovati smeđe vrhove.

Rješenje:
Koristite filtriranu ili kišnicu za zalijevanje. Ako koristite vodu iz slavine, ostavite je da odstoji 24 sata kako bi klor ispario.

4. Niska vlažnost

Biljke pauk vole vlažnu okolinu, a suhi zrak može izazvati smeđe vrhove. Ako zrak u vašem domu postane previše suh, posebno zimi kada grijanje radi, ovo može biti problem.

Rješenje:
Povećajte vlažnost u prostoriji pomoću ovlaživača zraka, prskanjem biljke vodom ili postavljanjem posude s vodom pored nje.

5. Previše sunčeve svjetlosti

Iako biljka pauk voli indirektno svjetlo, previše direktne sunčeve svjetlosti može izazvati opekotine na lišću, što dovodi do smeđih vrhova.

Rješenje:
Smjestite biljku na mjesto s indirektnim svjetlom ili joj osigurajte zasjenjeno područje.

6. Nedostatak hranjivih tvari

Ako biljka pauk nije dovoljno hranjena, može početi pokazivati znakove stresa, uključujući smeđe vrhove.

Rješenje:
Gnojite biljku pauk lagano tokom vegetacijskog razdoblja (proljeće i ljeto) sa uravnoteženim tekućim gnojivom, ali pazite da ne pretjerate.

7. Previše hranjivih tvari (prekomjerno gnojivo)

Iako biljka pauk treba hranjive tvari, previše gnojiva može prouzročiti nagomilavanje soli u tlu, što može dovesti do oštećenja korijena i smeđih vrhova.

Rješenje:
Gnojite biljku pauk samo jednom mesečno tokom aktivnog rasta. Uvijek razrijedite gnojivo prema uputstvima na pakovanju.

8. Loša drenaža

Ako se voda ne može pravilno ocijediti iz posude, korijenje može trunuti, što će dovesti do smeđih vrhova lišća.

Rješenje:
Provjerite da li posuda ima dovoljno rupa za drenažu. Ako ne, razmislite o presađivanju biljke u posudu s boljim drenažnim sistemom.

9. Napad štetočina

Paukove grinje i drugi insekti mogu izazvati oštećenje lišća, uključujući smeđe vrhove.

Rješenje:
Redovno provjeravajte biljku na znakove štetočina. Ako primijetite insekte, tretirajte biljku prirodnim pesticidima, poput sapunice, ili upotrijebite insekticid.

10. Stres zbog premještanja biljke

Biljke pauk su osjetljive na promjene, a prebrzo premještanje može izazvati stres, što se često očituje kroz smeđe vrhove.

Rješenje:
Izbjegavajte česta premještanja biljke. Ako morate premjestiti biljku, učinite to postepeno, da bi se prilagodila novim uvjetima.

11. Previše hladnoće

Biljke pauk ne vole hladnoću. Ako se temperatura u prostoriji spušta ispod 15°C, mogu se pojaviti smeđi vrhovi zbog temperaturnog stresa.

Rješenje:
Osigurajte da temperatura u prostoru bude između 18°C i 24°C. Ne stavljajte biljku na mjesta s naglim temperaturnim promjenama (kao što su blizu radijatora ili prozora).

12. Prekomjerna prašina

Prašina koja se nakuplja na lišću može blokirati sunčevu svjetlost i otežati disanje biljke, što može dovesti do oštećenja vrhova.

Rješenje:
Redovno brišite lišće mekom krpom kako biste uklonili prašinu i omogućili bolji protok zraka.

13. Prirodno starenje

Ponekad smeđi vrhovi mogu biti jednostavno rezultat prirodnog starenja lista, a to nije nužno znak bolesti.

Rješenje:
Jednostavno odrežite oštećene vrhove sa steriliziranim škarama i nastavite brinuti o biljci.

Zaključak

Ako primijetite smeđe vrhove na biljci pauku, ne očajavajte. Postoji mnogo različitih razloga koji mogu uzrokovati ovaj problem, ali uz malo pažnje i pravilnu njegu, možete brzo obnoviti zdravlje svoje biljke. Slijedite gore navedena rješenja, prilagodite uvjete u prostoru i vaša biljka pauk će ponovo biti bujna i zdrava.

Objava Zašto biljka pauk postaje smeđa? Evo šta se dešava i kako da to popravite pojavila se prvi puta na Ljepota.Ba.

ljepota.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima