– Potražnja za kafom je velika, a proizvođači nemaju dovoljne količine da zadovolje potražnju, što rezultira povećanjem cijena kako bi preživjeli, izjavio je Grbić.
Zbog povećanja cijena sirove kafe na svjetskim berzama i nedostatka na tržištu, očekuje se da će cijene omiljenog napitka bh. stanovnika biti više, navode naši sagovornici i predviđaju da će pola kilograma kafe koštati od 11 do 11,5 maraka od oktobra.
Naime, direktor pržionice kafe “Minea” iz Gradiške, Momčilo Banjac, je rekao za Nezavisne novine da su cijene sirove kafe na berzi porasle u proteklom periodu, a tona sirove kafe sada košta 5.000 dolara.
– Nedostatak sirove kafe na tržištu je rezultat suša u Brazilu, što je dovelo do visokih cijena. Proizvođači u entitetu RS planiraju povećanje cijena za 10 posto u narednom periodu, izjavio je Banjac i dodao da bi se moglo očekivati dodatno povećanje cijena ako se nastavi ovakva situacija.
– Očekuje se da cijena pola kilograma kafe dostigne između 11 i 11,5 maraka od oktobra, ovisno o proizvođaču, istakao je Banjac.
Direktor “Bom impeksa”, Mitar Samardžija, čiji je poznati brend OM kafa, predviđa da će cijena od pola kilograma kafe biti između 11 i 11,5 maraka u narednom mjesecu, uz napomenu da cijene kafe zavise od različitih faktora.
– Ponuda i potražnja, vremenski uslovi i spekulacije na tržištu, troškovi proizvodnje, radne snage i transporta, sve to igra ulogu u određivanju cijena kafe za proizvođače, kazao je Samardžija.
Uz navedene faktore, pandemija, geopolitička previranja i ratovi su uticali na astronomski rast cijena sirove kafe od početka pandemije virusa korona, pri čemu su poremećaji u lancima snabdijevanja bili ključni faktori, prenosi Hayat
Glavni pržioničar u “Caffemiu”, Dragan Grbić, ističe da su cijene sirove kafe dosegle svjetske rekorde.
– Potražnja je velika, proizvođači nemaju dovoljne količine i stoga su primorani povećati cijene da bi preživjeli, rekao je Grbić.
On je objasnio da će se to odraziti i na domaće tržište, gdje će doći do skoka cijena kafe.
– Cijene će morati porasti minimalno, samo kako bi proizvođači opstali. Mislim da bi realna cijena od proizvođača trebala biti oko 12 maraka za pola kilograma kafe, kazao je Grbić.
Iako su cijene visoke, Grbić ne vjeruje da će građani BiH odustati od kafe.
Goran Kurtinović, predsjednik Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, potvrdio je da neće biti povećanja cijena kafe u ugostiteljskim objektima barem do proljeća.
– Tokom jeseni i zime, kada ne rade bašte, broj prodatih kafa se smanjuje, istakao je Kurtinović.
Međunarodna organizacija za kafu nedavno je objavila da su cijene kafe u porastu i dostigle su najvišu vrijednost u posljednjih 13 godina.
(24sata.info)
The post Poskupljuje omiljeni napitak u BiH: Velika potražnja diktira cijenu appeared first on 24sata.ba.
Izvor: ( 24sata.info / Znamo.ba )